tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

DIETA dr. J. Kwaśniewskiego, żywienie optymalne, ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Dzień Działkowca w "Malwie"

 
Rolnicy świętują zakończenie zbiorów na dożynkach, dla osób uprawiających warzywa i kwiaty w niewielkich ogrodach działkowych idealnym dniem do podsumowań i zabawy jest przypadający we wrześniu Dzień Działkowca. Każdy z tomaszowskich ogrodów rodzinnych świętuje je na swój sposób.Czy to już ostatnie wspólne świętowanie Dnia Działkowca w ROD "Malwa"?


Przedstawiciele rodzin posiadających ogródki działkowe przy ul. Milenijnej i w ROD "Górnik" przy Siedmiodomkach spotkali się w sobotę, 10 września w świetlicy ROD ?Malwa?, by wspólnie świętować zakończenie sezonu działkowego.
Prezes Marek Damas przedstawił sprawozdanie z rocznej działalności zarządu ROD ?Malwa?, a następnie w jego imieniu uhonorował działkowców, którzy w tym roku najaktywniej włączali się w prace na rzecz ogrodu, a także tych, którzy najdłużej użytkują działki. Za aktywną pracę na rzecz ogrodu odznakami ?Zasłużony działkowiec? udekorowano: złotą - Tadeusza Zgardę, srebrną - Ryszarda Mękarskiego (gospodarza ROD ?Malawa?) i brązową - Marię Górecką, Annę Wojciechowską i Tadeusza Myśliwca. Pamiątkowe dyplomy odebrały Maria Jeske i Andrzej Kamerski. Dla najstarszych stażem działkowców ufundowano stylizowane wazony. Otrzymały je: Weronika Boba, Regina Olsza i Helena Jaśkiewicz.
Po raz kolejny nie obyło się bez dyskusji na temat niepewnego losu ogródków działkowych przy Milenijnej. O swoje prawa i możliwość dalszego użytkowania gruntów, które w ich posiadaniu znajdują się od 1982 roku, działkowcy walczą od kilku już lat, czyli od czasu, gdy w studium zagospodarowania miasta tereny te wpisane zostały jako tereny zabudowy techniczno-produkcyjno-usługowej, a z Urzędu Miasta nadeszło pismo o likwidacji ogrodu.
Niestety wszystko wskazuje na to, że ogrodów nie uda się utrzymać, choć działkowcy w ich obronie pukali już do niejednych drzwi. Zabiegali też o to, by kilkaset metrów kwadratowych terenów, na których funkcjonuje ROD ?Malwa? ująć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zielone. Na początku sierpnia wysłali kolejne pismo w tej sprawie do Urzędu Miasta. Odpowiedź, jaką otrzymali, nie brzmi optymistycznie. Anna Fultz, architekt miasta informuje zarząd ?Malwy?, że byłoby to niezgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta, gdzie przeznacza się te tereny pod usługi i przemysł, a oba dokumenty muszą być ze sobą zgodne. W tej sytuacji los ogródków przy Milenijnej wydaje się być przesądzony.
Niemniej jednak na ostatnim spotkaniu w ?Malwie? pojawił się jeden z radnych reprezentujący kandydata do Sejmu w nadchodzących wyborach (mniejsza z tym, z jakiej partii), który wykorzystując emocje ludzi, starał się pozyskać dla swojego kandydata dodatkowe głosy. Co prawda nie namawiał wprost na głosowanie na tegoż lidera partii, ale starał się zdobyć dla niego sympatię, zapewniając, że i on, i jego partia zrobią wszystko, by działkowcom pomóc zatrzymać ich ogródki. To już nie pierwszy raz, gdy niektórzy przypominają sobie o krzywdzie innych. Tylko dlaczego, dziwnym zbiegiem okoliczności, dzieje się to zawsze przed wyborami?
MarMajs

... i w ?Tuwimie?
W sobotę, 10 września Dzień Działkowca świętowano też na terenie ROD im. J. Tuwima przy ul. Wierzbowej. Przybyłych gości przywitała prezeska Krystyna Żelazek. Życzyła udanych plonów, podsumowała także ostatnie działania na terenie ogrodu.
Jerzy Adamski, działający w Polskim Związku Działkowców, przedstawił program zbliżającego się II Kongresu PZD, który ma się odbyć 22 września w Warszawie. Na forum żywo dyskutowano także o ustawie dotyczącej ogrodów działkowych, która poważnie może utrudnić dalsze funkcjonowanie ROD. W związku ze zbliżającymi się wyborami nie zabrakło dyskusji o programach partii, którym bliskie są problemy działkowców.
Podczas sobotniego spotkania nagrodzono zwycięzców w konkursie na najładniejszą działkę. Wśród 280 działkowiczów pierwsze miejsce otrzymali Czesława i Dobrosław Pytlowie, drugie miejsce zajęła Danuta Dziubecka, a trzecie Maria i Andrzej Szymczakowie. Wyróżnienia przyznano: Jolancie Kotyni, Krystynie i Ryszardowi Kamińskim oraz Ryszardowi Pągowskiemu. Pogoda dopisała, więc jeszcze długo rozmawiano o działkach, planach na przyszłość i trudach dnia powszedniego przy grillowanych kiełbaskach.
walery


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (1104) z dnia 16 Września 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator