tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Drogi w kolejce

 
Miasto ma gotową dokumentację techniczną na budowę i przebudowę 21 ulic. Nie ma za to pieniędzy na realizację tych inwestycji.

W niektórych przypadkach dokumentacja techniczna ważna jest aż do 2020 r. Tak jest dla ul. Narewskiego, Skłodowskiej-Curie, Chrobrego, Kolejowej i Chopina. Z drugiej strony są ulice, którym termin ważności pozwoleń na budowę skończy się już w przyszłym roku. Należą do nich: Gminna, Cisowa oraz Gęsia.
Po przedwyborczym 2010 r., kiedy na budowę miejskich ulic wydano rekordową ilość pieniędzy, nadszedł dla nich ?chudy? rok powyborczy.
Tegoroczny budżet, póki co, uwzględnia przebudowę skrzyżowania ulic Orzeszkowej z Zawadzką, budowę Cegielnianej i Ugaj (łącznik do ul. Brukowej) oraz Skłodowskiej-Curie, Narewskiego, Chrobrego. Budowa trzech ostatnich uzależniona jest od realizacji zadań przez Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej. ZGWK ma jeszcze w tym miesiącu ogłosić przetarg na wykonanie w nich kanalizacji, o czym piszemy w artykule ?Pieniądze mamy zapewnione? na str. 23. Z budową tych ulic trzeba więc zaczekać do wykonania zadania przez ZGWK. - Miejmy nadzieję, że w końcu uda się wykonać zaplanowane prace. ZGWK przekładał już zaplanowaną tam inwestycję, a budowa drogi może nastąpić dopiero po ułożeniu kanalizacji - mówi Roman Kalita, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta.
Miejskie inwestycje drogowe muszą współgrać z zadaniami w ramach programu rewitalizacji. Z unijnymi pieniędzmi, czy też bez nich, trzeba będzie kiedyś wykonać zaplanowane zadania, bo i tak pochłonęły one dotychczas mnóstwo pieniędzy. Na budowę czekają ulice Biblioteczna, Nowomurarska, Zachodnia, Bulwary, nie wspominając już przebudowy pl. Kościuszki.
Nie można też zapominać o inwestycjach zaplanowanych w obrębie miasta przez zarządców innych dróg. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radni zaktualizowali Lokalny Program Rozwoju Powiatu Tomaszowskiego na lata 2007-2015. Nie bardzo wiadomo, kiedy ruszy planowana od trzech lat budowa ulic św. Antoniego i POW. W przyszłym roku gruntownej modernizacji ma być poddana ul. O. Langego. Zarząd Dróg Wojewódzkich w tym samym czasie zaplanował też przebudowę drogi krajowej W-713 na jej tomaszowskim odcinku. Nie jest to pierwszy wyznaczony przez ZDW dla tej inwestycji termin. Jak dotychczas cała przebudowa W-713 woła o pomstę do nieba, ale w końcu fachowcy będą musieli wziąć się do dzieła. Wszystkie wymienione przedsięwzięcia trzeba będzie zharmonizować z planami budowy ulic miejskich. Tymczasem na ostateczne decyzje w sprawie harmonogramu realizacji miejskich inwestycji drogowych niemały wpływ mają naciski radnych. Drogi to dla wielu jedyny obszar aktywności, którym próbują przekonać wyborców o swej skuteczności i niezbędności przyznania im mandatu. Efekt jest taki, że w niektórych regionach miasta prowadzi się inwestycje drogowe, które, wydaje się, że obejmą jakiś logiczny obszar, po czym prace przenoszą się na inny odcinek.
Wiceprezydent Grzegorz Zań, który od kilku miesięcy odpowiada za stan inwestycji miejskich, zapowiada, że powoła zespół, który ustali na podstawie czytelnych kryteriów harmonogram prac drogowych w mieście. Wówczas skończą się spory i naciski. Panu wiceprezydentowi życzymy konsekwencji i determinacji, ale nie bardzo wierzymy, że mu się uda. Przed nim już inni próbowali tej metody. Najpierw były zespoły, potem harmonogramy, a potem rzeczywistość.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (1095) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator