tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Do średniowiecznego Inowłodza

 

W sobotę, 15 czerwca w Inowłodzu odbędą się uroczystości uświetniające oddanie do użytku częściowo zrekonstruowanego zamku. Koncerty, turnieje rycerskie, kuglarze, jarmark średniowieczny sprawią, że będzie można się poczuć jak w czasach Kazimierza Wielkiego.
Impreza rozpocznie się w południe mszą w kościele św. Michała Archanioła, która będzie odprawiona po łacinie. Podczas nabożeństwa wystąpi chór gregoriański, złożony ze studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Około 13.30 orkiestra dęta OSP z Żelechlnika i rycerze z Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego poprowadzą gości na zamek. Rycerze wezmą udział w uroczystym przemarszu, ale przygotowane przez siebie atrakcje zaprezentują w innych miejscach Inowłodza. Obozowisko rozbiją nad Pilicą (na terenie byłej przystani OSiR-u). Tam będą turnieje i pokazy walk rycerskich, również z udziałem koni. Świętowanie nad Pilicą zakończy się około 22.30 pokazami ognia i tańca.
Natomiast przy ul. Czarnieckiego (prowadzącej do zamku) zostanie rozstawiony jarmark średniowieczny i zaprezentowane pokazy kunsztu rzemieślniczego.
Około godz. 14.00 nastąpi uroczyste otwarcie zamku, a po nim widzowie będą mogli zobaczyć spektakl teatralny pt. "Średniowieczna ballada", przygotowany przez gimnazjalistów z Inowłodza. Zaprezentuje się też chór ze szkoły muzycznej w Tomaszowowie i gitarzysta Piotr Przedbora.
Przed godz. 18 nastąpi podsumowanie konkursów: literackiego "Zdarzyło się w Inowłodzu" i plastycznego "Portret Kazimierza Wielkiego", zorganizowanych przez Stowarzyszenie Zamek Kazimierzowski - Centrum Kultury w Inowłodzu. Chwilę później zaśpiewają laureaci I Festiwalu Poezji Śpiewanej im. Juliana Tuwima. Najlepszy z nich wystąpi o godz. 20.30 z gwiazdą wieczoru Januszem Radkiem.
Na godz. 19.20 zaplanowany jest spektakl historyczno-fantastyczny pt. "Dawno, dawno temu...", przygotowany przez Teatr Trójkąt. O godz. 22.00 na zamku mają pojawić się duchy.
Oprócz tego wystawy, koncerty muzyki średniowiecznej, pokazy szczudlarzy, kuglarzy, iluzjonistów. Wstęp na wszystkie atrakcje będzie bezpłatny. Zapowiada się świetna zabawa. Warto wybrać się w najbliższą sobotę do Inowłodza.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1195) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator