tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

JAN MINCER - specjalista ginekolog, położnik, ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Cztery medale tomaszowian

 
Ratownictwo wodneTomaszowscy ratownicy stanęli na najwyższym stopniu podium po rzucie liną: Wiktor Daroch i Bartek Żyrek.


W połowie grudnia w Skierniewicach odbył się IV Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. W reprezentacji woj. łódzkiego zna-leźli się trzej zawodnicy WOPR w Tomaszowie. Wszyscy stawali na podium, a dwaj najmłodsi nawet na jego najwyższym stopniu.
Zimowe mistrzostwa są drugą w hierarchii ważności imprezą dla ratowników po letnim czempionacie.
- Jechaliśmy na zawody z dużymi brakami kadrowymi - mówi Zbigniew Kozłowski, wiceprezes tomaszowskiego WOPR i jednocześnie trener sportowców-ratowników. - Z powodu operacji ze startu musiał zrezygnować najlepszy zawodnik, mistrz Polski Filip Pełczyński. Wiktor Daroch był chory i choć pojechał do Skierniewic, to mógł wystartować tylko w rzucie liną, bo wejście do wody było wykluczone. WOPR Skierniewice na zawodach u siebie musiało reprezentować swoje miasto. Reprezentacja Łódzkiego w tej sytuacji nie należała do faworytów, ale spisała się całkiem dobrze.
W wojewódzkiej drużynie było trzech tomaszowian: senior Paweł Sęk oraz juniorzy młodsi Bartek Żyrek i Daroch. Paweł wraz z kolegami ze Zgiersko-Łęczyckiego WOPR zdobył dwa brązowe medale w sztafetach. Indywidualnie zajmował miejsca: 21. na 50 m holowanie manekina, 20. na 100 m ratowanie w płetwach, 20. na 100 m ratowanie kombinowanie i 21. na 100 m ratowanie z pasem.
Żyrek mistrzostwa zaczął udanie. Na 50 m holowanie manekina zdobył brązowy medal z rekordem życiowym 38,22 s, a ta konkurencja nie jest jego najsilniejszą stroną. Bartek za to był faworytem na 50 m ratowanie z pasem. Tymczasem - mając świadomość szansy na zwycięstwo - popełnił błąd podczas zapinania pasa na manekinie i został zdyskwalifikowany, co skutkowało końcem marzeń o medalowej pozycji w klasyfikacji końcowej mistrzostw Polski. Na 50 m ratowanie w płetwach tomaszowianin zajął niewdzięczne czwarte miejsce z czasem (28,98), który jest jego kolejną życiówką.
Za to Wiktor i Bartek rewelacyjnie wystartowali w rzucie liną. Z czasem 12,62 s zdobyli tytuł mistrzów Polski, bijąc przy tym wszystkich rywali, nawet seniorów. Przypomnijmy, że rekord Polski w tej konkurencji należy do Pełczyńskiego i wynosi 11,89 s.
W klasyfikacji drużynowej kobiet województwo łódzkie zajęło trzecie miejsce. Wygrało Śląskie WOPR przed Dolnośląskim WOPR.
Wśród mężczyzn tytuł mistrzów Polski zdobyła ekipa Śląskiego WOPR, która wyprzedziła reprezentację woj. łódzkiego.
W klasyfikacji generalnej zdecydowanie wygrało Śląskie WOPR przed Dolnośląskim WOPR i WOPR Woj. Łódzkiego.
***
- Koniec roku to czas na podsumowania - mówi prezes Kozłowski. - Ratownicy z Tomaszowskiego WOPR w ostatnich latach odnieśli wiele sukcesów w mistrzostwach Polski oraz zawodach ratownictwa wodnego. Miniony rok też nie był zły. Ratownicy z Tomaszowa znakomicie startowali w Letnich Mistrzostwach Polski w Drzonkowie. Drużyna województwa łódzkiego z braćmi Filipem i Kacprem Pełczyńskimi zdobyła pierwszy, historyczny tytuł mistrza w klasyfikacji generalnej. Filip wśród seniorów zdobył srebrny medal w konkurencji 100 m ratowanie z pasem ratowniczym. Był najlepszym zawodnikiem Łódzkiego w klasyfikacji końcowej, a Kacper był trzeci. Bardzo cieszy również fakt, że pod nieobecność na niektórych imprezach ogólnopolskich naszych najlepszych ratowników dzielnie zastępowali starszych kolegów młodsi ratownicy - Żyrek i Daroch. Godnie reprezentowali ratownictwo wodne w Tomaszowie, zdobywając w zawodach Grand Prix Polski i w mistrzostwach wiele medali. Bartek w minionym roku wygrał klasyfikację indywidualną GPP juniorów młodszych 14-15 lat.
Przypomnijmy, WOPR w Tomaszowie powstało na początku 2000 r. Zrzesza ponad 200 ratowników, a grupa z każdym rokiem się zwiększa.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (1172) z dnia 4 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator