tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Czekają na promesę

 

Być może w połowie sierpnia ruszy największa, jednorazowa inwestycja Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Firma budowlana jest już gotowa. Bank w najbliższym czasie udzieli spółce miejskiej kredytu. Mieszkania otrzyma kilkadziesiąt osób. Do tego czasu tomaszowska prokuratura ustali również, czy przy rozstrzyganiu przetargu dochodziło do nieprawidłowości.
Po kilku dużych inwestycjach budowlanych realizowanych w oparciu o kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, TTBS przystąpiło do realizacji tej największej. W 2008 roku przedstawiło bankowi projekt budowy sześcioklatkowego bloku przy ul. Bursztynowej. Zyskał on aprobatę. Budowę zaplanowano na początek drugiego kwartału 2011 r., w trzeciej już nieruchomości wybudowanej przy ul. Bursztynowej 90/110 ma zamieszkać
60 rodzin. Wszystko szło sprawnie. Wcześniej TTBS oddało do użytku mniejszy blok, w którym zamieszkało 20 rodzin. Podań o mieszkanie wpłynęło do miejskiej spółki ponad cztery razy więcej. Nieruchomość wybudowała za 2,5 mln zł piotrkowska firma Warbud. Krótki czas realizacji zadania oraz ogromne zainteresowanie mieszkańców sprawiły, że TTBS bez wahania przystąpiło do kolejnej inwestycji. Przetarg zakończył się dla spółki bardzo pomyślnie. TTBS początkowo sądziło, że budowa pochłonie ok. 8 mln zł. Tymczasem zwycięzca przetargu zaoferował się że blok postawi za 5,7 mln zł. Pojawił się pierwszy problem. Jeden z oferentów złożył do tomaszowskiej prokuratury zawiadomienie o nieprawidłowościach, do których dochodziło podczas przetargu. Prokuratura wszczęła śledztwo. Na jej zlecenie siedzibę TTBS odwiedzili policjanci i zabezpieczyli dokumenty związane ze sprawą.
- Postępowanie jest w toku - powiedziała nam we wtorek, 12 lipca Katarzyna Tomaczyk, zastępca prokuratora rejonowego w Tomaszowie.
Takie sprawy nie należą do najłatwiejszych, o pomoc proszeni są biegli. Trzeba będzie poczekać jeszcze na ostateczne decyzje prokuratury.
Budowa bloku przy ul. Bursztynowej 90/110 miała rozpocząć się na początku kwietnia. Problem w tym, że TTBS nie otrzymało od banku decyzji o kredycie. Choć rząd wycofuje się już z wspomagania inwestycji poprzez BGK, dla tomaszowskiej budowy nie było zagrożenia, gdyż zgłoszona została już trzy lata temu. Dni jednak mijały. W końcu władzom TTBS udało się otrzymać wiążące, choć nieoficjalne zapewnienie.
- Promesę, którą już oficjalnie bank zatwierdził, otrzymamy za około dwa tygodnie - mówi Artur Marek. - Zwycięzca przetargu jest gotowy do rozpoczęcia zadania. Sądzimy, że inwestycja ruszy w połowie sierpnia.
Blok, choć największy z dotychczas postawionych przez TTBS, ma być wybudowany w cyklu rocznym. Gdy wbity zostanie pierwszy szpadel, rozpocznie się nabór wniosków o przyznanie mieszkań. Choć do rozdania jest 60 lokali, zainteresowanie będzie pewnie rekordowo duże. Dlaczego? Bo już wiadomo, że będzie to ostatnia tego typu inwestycja przeprowadzona przez TTBS. Zmieniają się bowiem przepisy regulujące pomoc finansową w oparciu o promocyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. A to oznacza, ze zakończy się boom na tzw. czynszówki. Bloki TTBS cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, bo nie wymagają od lokatorów tak dużego zaangażowania finansowego, jak w przypadku nieruchomości typowo komercyjnych.
Wnioskujące o lokal osoby muszą wykazać się tzw. umiarkowanymi dochodami. Ponadto wyrazić chęć partycypowania w kosztach budowy mieszkania, czyli pokryć ok. 30 procent jego wartości. Osoby, które zamieszkały w szczytowych lokalach, mogły od tej kwoty odliczyć 10 procent. Jeżeli rodzina zdała inny lokal komunalny, nawet 40 procent wysokości partycypacji.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (1095) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator