tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

SPECJALISTA NEUROLOG MARIA PIASTA*, ul. Rolna ...
czytaj dalej »

Auto Skup Najlepsze CENY ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Co robią dzieci w sieci?

 

13 procent polskich internautów to dzieci poniżej 16 roku życia, z czego 4% to młodzież gimnazjalna. Wśród najmłodszych internautów (7-12 lat) większość - 58% - stanowią chłopcy.* Co robią dzieci w Internecie i do czego go wykorzystują?
Dla najmłodszych internautów sieć jest przede wszystkim źródłem wiedzy o kulturze i rozrywce, nowych technologiach, codziennych wydarzeniach. Zarówno uczniowie podstawówek, jak i gimnazjaliści, szukają w niej informacji związanych z edukacją i zainteresowaniami. Nie mniej ważne są serwisy społecznościowe, na które zagląda ponad 90% badanych dzieci i nastolatków. 56% internautów w wieku poniżej 13 lat podtrzymuje kontakty ze znajomymi dzięki Naszej klasie, a 36% za pośrednictwem Facebooka.
Młodzi internauci odwiedzają także strony o zdecydowanie nieodpowiednich dla nich treściach. Weźmy pod uwagę choćby tylko budzące najwięcej kontrowersji serwisy erotyczne. Na przynajmniej jedną witrynę o takim charakterze zajrzał co czwarty użytkownik sieci w wieku do 12 lat. W grupie wiekowej 13-15 lat odsetek ten wynosi aż 42%. Trafiają też, chociaż zdecydowanie rzadziej, na serwisy randkowe oraz hazardowe (kasyna, zakłady bukmacherskie). Niestety, zdarza im się także spotkać ludzi o zdecydowanie złych zamiarach...
Bezpieczeństwu najmłodszych użytkowników Internetu poświęcona była konferencja ph. ?Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży?, zorganizowana 19 maja przez Komendę Powiatową Policji. Wzięli w niej udział m.in. dyrektorzy i pedagodzy szkolni placówek z miasta i powiatu.
Agnieszka Wilczyńska, przedstawicielka portalu Nasza klasa zaprezentowała narzędzia stosowane przez ten serwis dla poprawy bezpieczeństwa użytkowników. Szczegółowo omówiła zwłaszcza rozwiązania dedykowane najmłodszym. Opowiedziała też krótko o akcji ?Klikaj z głową?, wspólnej inicjatywie portalu NK.pl i Fundacji Kidprotect.pl odbywającej się w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego ?Szkoła bezpiecznego Internetu?. Od stycznia 2010 r. z zagadnień e-bezpieczeństwa przeszkolonych zostało 6300 gimnazjalistów i ich nauczycieli. 9 czerwca spotkanie takie odbędzie się w naszym mieście.
Jakub Śpiewak, założyciel i prezes wspomnianej Fundacji Kidprotect.pl, o bezpieczeństwie najmłodszych w sieci mówił w kontekście przestępstw seksualnych wobec najmłodszych. Zwracał m.in. uwagę na nieodpowiedzialne publikowanie przez rodziców w Internecie z pozoru niewinnych i ?uroczych? zdjęć swoich małych, roznegliżowanych pociech... Podkreślał konieczność zgłaszania incydentów pedofilskich bezpośrednio na policję lub za pomocą tzw. hotline (formularza dostępnego na stronie http://stoppedofilom.pl). Ponadto przedstawił wyniki pionierskiego ogólnopolskiego badania kompetencji wychowawczych oraz nową kampanię społeczną ?Nasze dzieci w sieci?.
Do poruszanych na spotkaniu tematów z pewnością będziemy wracać na naszych łamach.

* Dane z analizy eKid przeprowadzonej przez firmę PBI na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius (za komunikatem Fundacji Kidprotect.pl z 25.01.2011 r.).


wk   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (1090) z dnia 9 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator