tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Ciebłowice bez gajówki

 

Ciekawostką może być fakt, że znane nam wszystkim Ciebłowice Duże w wykazie miejscowości Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przez dziesiątki lat nazywały się Ciebłowice Duże Gajówka. Ani wśród mieszkańców, ani we władzach gminy nikt o tym nie wiedział. Dopiero minister (a raczej jego urzędnicy) zwrócił na to uwagę i poprosił samorząd, by to wyprostować. Rada Gminy w 2008 roku podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia do MSWiA o zniesienie urzędowej nazwy i pozostawienie Ciebłowice Duże.
Skąd mógł wziąć się człon nazwy Gajówka? Przecież gajówki w Ciebłowicach nie ma. Jak wyjaśniają najstarsi mieszkańcy miejscowości, dawno temu na końcu wsi stała gajówka i to bez numeru. Dlatego listy i pisma do leśnika adresowano dopisując po miejscowości „gajówka”. Takie pismo musiało wpaść w ręce urzędnika, który uznał, że taka jest pełna nazwa wioski i tak ją zapisał w rejestrze.
Ministerstwo zareagowało na uchwałę Rady Gminy szybko. W kolejnym rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych człon Gajówka po nazwie został zniesiony, a zamiast niego pojawiło się słowo Wieś.
Nieco inna sytuacja była w gminie Czerniewice. Koło Wólki Jagielczyńskiej była niewielka osada o nazwie Nowy Staw. Z czasem została ona wchłonięta przez rozrastającą się wieś. Na wniosek czerniewickiego samorządu minister zlikwidował nazwę osady i już formalnie jest to Wólka Jagielczyńska.


(poż)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator