tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »

JAN MINCER - specjalista ginekolog, położnik, ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Chiński pl. Kościuszki?

 Czy pl. Kościuszki będzie chiński?


Czy płyty granitowe, którymi wykładany jest pl. Kościuszki, pochodzą z Chin? - Mówiąc szczerze, nie zastanawialiśmy się nad tym - mówi Adam Koziełek, szef Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. - Materiały zobowiązana jest kupować firma Sko-bud, która jest wykonawcą inwestycji, a my nie mamy prawa ingerować w jej handlowe interesy.
Informacja o granicie z Chin pojawiła się w formie plotki. Chińskie produkty kojarzą się nam z niską ceną i takąż jakością. Czy chiński granit może okazać się w takim razie mniej "granitowy" niż polski? Granit w przeciwieństwie do tekstyliów, butów, komputerów jest materiałem naturalnym, skałą pochodzenia wulkanicznego. Nie wytwarzają go w fabrykach mali, chińscy robotnicy, nie hodują chińscy farmerzy. Setki tysięcy lat temu, a może nawet miliony stworzyła go natura i chyba nie brała pod uwagę tego, gdzie w przyszłości usytuuje się państwo chińskie. Można jedynie dziwić się, że komuś opłaca się transportować chiński kamień tysiące kilometrów, gdy tymczasem w Polsce mamy go pod dostatkiem.
- Niezależnie od tego, skąd pochodzi granit oraz płyty porfirowe, które też będą wykorzystywane przy budowie placu, są to materiały dopuszczone do obrotu. Dla nas istotne jest to, że biuro projektowe, które sprawuje nadzór autorski nad budową, zgodziło się na wykorzystanie tych materiałów. Wiemy, że poza wartością techniczną istotna była kolorystyka płyt, tak by była zgodna z założeniami projektowymi i w tej kwestii nie było sprzeciwów - dodaje Adam Koziełek.
Na placu trwa układanie płyt i kostki, a także prace związane z przebudową sygnalizacji świetlnej od strony ul. św. Antoniego. Posuwa się też budowa kanału technologicznego.
Bardziej niż kraj pochodzenia granitowych płyt niepokój handlowców mających swoje sklepy wokół placu budzi fakt, że remont spowodował spadek obrotów. Niektórzy szacują, że ich obroty spadły nawet o 60%. Pocieszające dla handlowców może być jedynie to, że jak na razie prace posuwają się w tempie zgodnym z harmonogramem i nic nie wskazuje, by utrudnienia mogły się przedłużyć.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (1192) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator