tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Chętniej dzielimy się jednym procentem podatku

 
Organizacje pożytku publicznego dostają coraz więcej pieniędzy z 1% naszego podatku. Nadal jednak częściej wspieramy ogólnopolskie fundacje i stowarzyszenia znane np. z reklam telewizyjnych niż te działające na naszym terenie.

Dla większości organizacji pożytku publicznego nawet niewielkie kwoty pozyskane z jednego procenta naszych podatków stanowią znaczące wzmocnienie funduszy na prowadzenie statutowej działalności, dlatego w różny sposób próbują zabiegać o nasze zainteresowanie. Najskuteczniejsza nadal jest reklama telewizyjna i posiadanie w zarządzie osób znanych z mediów. To właśnie takie fundacje i stowarzyszenia wciąż dostają od nas największe wsparcie. Gros pieniędzy trafia też do tych organizacji, które automatycznie wybierane są przez darmowe programy do rozliczeń PIT, dołączane np. do różnego rodzaju gazet. Wśród lokalnych organizacji najchętniej wspieramy te, z którymi jesteśmy w jakiś sposób związani (np. OHP, kluby sportowe) lub takie, które swoją działalnością zapracowały na nasze zaufanie. Na szczęście coraz rzadziej pieniądze oddajemy na chybił trafił, czyli chcemy, by były one jak najlepiej zagospodarowane.
Zwiększone zainteresowanie podatników przekazaniem 1% podatku to wynik m.in. uproszczonych procedur, ale także rosnącej świadomości podatników, że nie są to dodatkowe fundusze, z którymi muszą się rozstać, lecz część pieniędzy, które i tak oddać trzeba fiskusowi.
Z danych tomaszowskiego Urzędu Skarbowego wynika, że w tym roku (za 2010 rok) na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazaliśmy 802.683,29 zł. Wsparliśmy w ten sposób 637 organizacji pożytku publicznego. Dla porównania w roku 2010 (za 2009 rok) swój jeden procent podatku oddaliśmy 576 organizacjom, a była to łączna kwota 679.235,40 zł.
Wśród organizacji, które najczęściej pojawiały się w naszych deklaracjach i na konta których wpłynęły największe kwoty znalazły się m.in.: Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi ?Krwinka?, Fundacja Dzieciom ?Zdążyć z pomocą? (tym fundacjom pieniądze przekazujemy często ze wskazaniem konkretnych osób, na leczenie których mają one trafić), Fundacja Dar Serc (jej oddział jest również w Tomaszowie), Fundacja N.S.J. - Rodzina (działająca w naszym mieście przy parafii na ul. Spalskiej), Fundacja Rosa (wspierająca placówki oświatowe m.in. poprzez zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego, od 2008 roku jej siedziba przeniesiona została z Tomaszowa do Wrocławia), Fundacja Anny Dymnej ?Mimo wszystko?. Fundacja TVN ?Nie jesteś sam?, Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, Stowarzyszenie Rodziców na rzecz Pomocy Szkołom ?Przyjazna szkoła? oraz tomaszowski oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Organizacjom, które działają na terenie Tomaszowa oraz powiatu tomaszowskiego, przekazaliśmy 156.755,70 zł. Oprócz Fundacji N.S.J. - Rodzina, Fundacji Dar Serc i TPD, wspartych przez nas najhojniej, znalazły się także: OSP w Lubochni, Żelechlinku i Łaznowie, Stowarzyszenie ?Mój Tomaszów?, Integracyjny Uczniowski Klub Sportowy ?Lider?, Tomaszowskie Towarzystwo Charytatywne, Stowarzyszenie Dobroczynne ?Lokalny Fundusz Roku 2000?, Lubocheńskie Stowarzyszenie Bezrobotnych i Trzeźwiejących AA ?Odnowa?, Miejskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży ?Mieć szansę? w Lubochni, Stowarzyszenie Rodzin Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Ex Litteris Libertas z Węgrzynowic (gm. Budziszewice, zajmująca się wyrównywaniem szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci z terenów wiejskich) oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych ?Cekanów?. Jak wynika z powyższego zestawienia w tym roku najchętniej wspieraliśmy organizacje pomagające w leczeniu chorych (zwłaszcza dzieci), a także te, które działają na rzecz poprawy warunków i jakości edukacji w szkołach. W całej Polsce na konta organizacji pożytku publicznego wpłynęło łącznie blisko 383 mln złotych pochodzących z oddanego na ich rzecz 1% naszych podatków. Na przekazanie pieniędzy urzędy skarbowe miały czas do końca lipca.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (1103) z dnia 9 Września 2011r.
W dziale Opinie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TIT
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  ogloszenia@pajpress.com.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: (44) 724 64 17 wew. 28

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: (44) 724 24 00
  redakcja@tomaszow-tit.pl
  Artykuły
  Informator