tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Chcemy, żeby było czyściej

 
Z ostatnich danych zebranych przez Wydział Inżyniera Miasta wynika, że coraz mniej śmieci trafia na dzikie wysypiska i w miejsca dla nich nieprzeznaczone. Jest to prawdopodobnie wynikiem zarówno coraz większej świadomości ekologicznej mieszkańców miasta, jak również zasługą akcji mających na celu poprawę czystości i wizerunku Tomaszowa prowadzonych przy udziale magistratu. Nie oznacza to jednak, że nie ma już nic do zrobienia.

O wrześniowej akcji „Sprzątania świata” pisaliśmy w naszym tygodniku w trakcie jej trwania. Teraz przyszedł czas na podsumowania. Tylko w samym Tomaszowie do akcji przystąpiło 5.060 uczniów tomaszowskich szkół oraz przedszkolaków. Wydano 2.700 worków na śmieci i 10.500 jednorazowych rękawiczek. W ciągu trzech dni (18-20 września) zebrano 87 m3 odpadów. Koszt ich usunięcia wyniósł 6.981,75 zł. Dla porównania w ubiegłym roku zebrano blisko dwa razy więcej śmieci, bo 156,74 m3. Wg urzędników magistratu to efekt tego, że coraz mniej śmieci wyrzucamy na dzikie wysypiska, a coraz chętniej oddajemy je do punktów do tego przeznaczonych. Przykładem mogą być tzw. elektrośmieci.
Wiosną tego roku. Urząd Miasta podpisał porozumienie z ElektroEko, firmą zajmującą się zbiórką i utylizacją sprzętu elektrycznego i elektronicznego na odbiór tego typu odpadów. W jej imieniu na terenie naszego miasta robi to piotrkowska firma Derewenda prowadząca swój tomaszowski punkt przy ul. Warszawskiej 111. Od kwietnia do października br. odebrała ona bezpłatnie od tomaszowian 40.183 kg elektrośmieci.
- W porozumieniu ze spółdzielniami mieszkaniowymi i Tomaszowskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego w najbliższym czasie do mieszkańców trafi około 22.000 ulotek z informacją o możliwości bezpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego - mówi Joanna Pluta z Wydziału Inżyniera Miasta. - Odbiór większości elektrośmieci jest bezpłatny. Wyjątek stanowić będą telewizory, ale tylko w przypadku, gdy będziemy chcieli, by został on odebrany przez firmę z naszego domu. Zapłacimy wtedy za transport 10 zł. Jeśli natomiast sami odwieziemy go do punktu, to tam już nic nie zapłacimy.
Od 1 września tego roku w wybranych aptekach trwa też pilotażowa akcja zbierania przeterminowanych leków i termometrów rtęciowych. W tym czasie wyspecjalizowana firma już dwa razy opróżniała konkwiskatory. - Efekt dotychczasowej zbiórki jest zadowalający i świadczy o tym, że mieszkańcy naszego miasta coraz lepiej rozumieją, jakie zagrożenia niesie za sobą zaśmiecanie środowiska odpadami niebezpiecznymi - mówi Barbara Misiurska, naczelniczka Wydziału Inżyniera Miasta.
W sumie do 6 października tomaszowianie wrzucili do konkwiskatorów 97 kg przeterminowanych leków i 20 termometrów rtęciowych (19 kg w aptece przy Mireckiego, 12 kg na pl. Kościuszki, 23 kg przy ul. Jana Pawła II, 18 kg przy ul. Dzieci Polskich i 25 kg w Kauflandzie). Następny odbiór planowany jest na 9 listopada. Kto więc jeszcze nie zdążył zrobić porządków w domowej apteczce, musi się pośpieszyć. Przeterminowane leki wyznaczone apteki przyjmują od nas nieodpłatnie.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (1007) z dnia 5 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator