tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 By były pod ochroną

 

Prawdopodobnie już niedługo w Tomaszowie przybędą dwa „małe” zabytki. Wciąż trwają bowiem pracę nad ostateczną listą budynków, które znajdą się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Obecnie jest na niej 351 obiektów mających lokalną wartość historyczną i architektoniczną.
Nie są one jednak objęte ochroną konserwatorską przez Państwową Służbę Ochrony Zabytków. Lista sama w sobie również nie jest prawem, a nabiera ważności w momencie rozpoczęcia funkcjonowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Obecnie ewidencja jest jeszcze raz analizowana przez projektantów, którzy tworzą mpzp, ale i tak ostatnie słowo będzie miał konserwator wojewódzki. Gdy wyrazi zgodę, a miasto będzie posiadało aktualny mpzp, nieruchomości te będą pod ochroną gminy. Oznacza to, że nie będzie można ich wyburzyć bez uzyskania zgody UM.
Podczas przeglądu dokumentów okazało się, że w ewidencji nie ma dwóch istotnych dla miasta budynków - jednej z narożnych kamienic przy pl. Kościuszki (na jej parterze znajduje się bankomat Pekao SA) i budynku byłego Herbapolu, który stoi między ulicami św. Antoniego i Polną. Architekt miasta twierdzi, że te nieruchomości powinny być poddane ochronie. O tym czy trafią na listę ewidencji, zadecyduje konserwator zabytków z delegatury w Piotrkowie. Podczas ostatniej rozmowy zapewnił nas, że nie powinno być z tym problemu. Obecnie stosowny wniosek został podpisany przez prezydenta miasta i wysłany do uzgodnień z konserwatorem.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator