Sport

Brąz Karoliny

Łyżwiarstwo szybkie

Roland Cieślak

W Zakopanem odbyły się Mistrzostwa Polski w Wieloboju w Łyżwiarstwie Szybkim. Z dobrej strony pokazała się Karolina Domańska-Ksyt. Panczenistka Pilicy stanęła na najniższym stopniu podium.
O pechu może mówić Roland Cieślak, który był czwarty.

Wśród pań, pod nieobecność najlepszej od lat polskiej panczenistki Katarzyny Bachledy-Curuś, gwiazdą zawodów na torze pod Tatrami była Natalia Czerwonka (Cuprum Lubin), która wygrała wszystkie biegi (41,66, 2.07,98, 4.24,53, 7.51,86). Druga była Katarzyna Woźniak (Stegny Warszawa), który czterokrotnie zajęła drugie miejsce. Domańska-Ksyt na 500 m pojechała bardzo dobrze. Na niezbyt szybkim torze ustanowiła rekord życiowy. Wynik 43,14 dał jej czwarte miejsce. W pozostałych startach tomaszowianka była trzecia. Na 1500 m uzyskała czas 2.12,67, na 3 km 4.39,87, a na 5 km 8.11,16.
Na szóstym miejscu uplasowała Magdalena Borek z Dziewiątki. Uzyskała wyniki: 44,32 (9 miejsce), 2.17,84 (6), 4.51,15 (8) i 8.34,97 (7). Ósma była Agata Jabłońska, dziewiąta Aleksandra Kapruziak, a dwunasta Ewelina Cieślik (wszystkie Pilica).
Mistrzem Polski seniorów pod nieobecność olimpijczyka Konrada Niedźwiedzkiego, został Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice), który był najszybszy tylko w jednym biegu na 1.500 m (1.54,52). W pozostałych startach był trzeci (500 m 36,94, 5 km 6.53,49 i 10 km 14.53.30). Z zawodników Pilicy najlepiej wypadł Roland Cieślak, który zajął czwarte miejsce. Tomaszowianin znakomicie pojechał na 1500 m. Z czasem 1.56,18 zajął drugie miejsce. Na 500 m był dziewiąty (38,93), zawalił 5 km i był też dziewiąty (7.11,36), a na 10 km finiszował jako czwarty (15.03,41). Na jedenastej pozycji ukończył zawody Mateusz Warych, a Wiktor Wójcik był dwudziesty.
– Występ naszych zawodników na tegorocznych mistrzostwach oceniam jako bardzo udany – mówi trener Wiesław Kmiecik. – Karolina miała bardzo dobre występy, a rekord na 500 m jest niespodzianką. Roland spisał się znakomicie na 1.500 m i zupełnie dobrze w całym wieloboju, choć pozostał niedosyt, bo medal był w jego zasięgu. Cieszy też dobra dyspozycja Borek i Jabłońskiej, które są jeszcze juniorkami i robią postępy.
Szkoleniowiec powiedział jeszcze, że wyniki w stolicy mogłyby być jeszcze lepsze, a nasi panczeniści ostatnio niewiele startowali. Wszystko za przyczyną sezonu olimpijskiego. Szeroka kadra narodowa rywalizuje o przepustki na zagranicznych torach, a w Polsce były to dopiero piąte zawody.

Roland mistrzem kraju
Cieślak przywiózł z Warszawy jeszcze jeden cenny medal. Zakopiańskie zawody były jednocześnie Młodzieżowymi Mistrzostwami Polski w Wieloboju. Wyniki uzyskane przez tomaszowianina dały mu tytuł mistrza kraju.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (1017) z dnia 22 Stycznia 2010r.