tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »

PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »

CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Autostrada w budowlance

 Przedstawiciele firmy Astaldi: Waldemar Głogowski i Marcin Żabka podczas lustracji budynku budowlanki.


To nie pomyłka. Punkt dowodzenia budowy 61-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej K-8 funkcjonował będzie w siedzibie byłej budowlanki. Tu projektowane będą zadania warte prawie 2 miliardy złotych.
23 września podpisana została umowa na modernizację 61-kilometrowego odcinka drogi K-8 na odcinku od Piotrkowa Tryb. do Rawy Mazowieckiej. Umowę na wykonanie zadania, które kosztować ma ok. 1,7 mld zł, podpisały Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz konsorcjum, w skład którego wchodzą: firma ASTALDI, PRDM Piotrków Tryb., BPBDiM Mińsk Mazowiecki, INTERCOR Zawiercie, Technital. Pierwsza i ostatnia z wymienionych firm to Włosi. Liderem konsorcjum jest firma ASTALDI.
Wymienione konsorcjum wygrało przetarg na zadanie, które ma być wykonane do czerwca 2012 r.
- Zdecydowaliśmy, że punkt dowodzenia placem budowy o długości 60 km powinien znajdować się w połowie drogi tego odcinka. Zatem Tomaszów - mówi Waldemar Głogowski, wicedyrektor kontraktu z firmy ASTALDI.
- Nasz kontrakt opiewa na dwa zadania. Najpierw musimy zaprojektować drogę z całą infrastrukturą, a potem to co zaprojektujemy, zbudować - mówi Marcin Żabka, dyrektor techniczny w ASTALDI Polska.
Już w styczniu dawna szkoła zacznie wypełniać się ludźmi. Najpierw zainstaluje się tu firma Jacobs, która nadzoruje całą budowę. Następnie pracownicy konsorcjum. Roboty budowlane w terenie zacząć się mają wiosną.
Zaprojektowanie nowego odcinka K-8 to nie tylko droga, ale i 59 całkiem nowych obiektów mostowych: wiaduktów i mostów, kładek dla pieszych, przejść dla zwierząt. 48 przepustów. Bezkolizyjne skrzyżowania. Do tego również 120 km dróg poprzecznych o betonowej nawierzchni. Wyburzonych zostanie ok. 100 budynków.
W budowlance funkcjonować będą typowe biura. Dzierżawca zajmie powierzchnię ok. 1400 mkw. Będzie to całe drugie piętro głównego budynku szkoły i jedno skrzydło pierwszego piętra. Na własny koszt dokona koniecznych remontów i adaptacji pomieszczeń.
W sumie przy ul. Farbiarskiej pracę znajdzie ok. 70 osób. - W większości będą to doświadczeni inżynierowie z całej Polski i kilku Włochów. Będziemy też poszukiwali kilkudziesięciu mieszkań dla ludzi, którzy przez najbliższe trzy lata będą pracować i mieszkać w Tomaszowie - mówi dyrektor Głogowski. - Lokalny rynek pracy też może liczyć na ożywienie, bo będziemy potrzebowali podwykonawców na specjalistyczne prace: elektryczne, wodociągowe, gazowe, rozbiórkowe, transportowe.
Umowa na dzierżawę obiektu przy ul. Farbiarskiej ma być podpisana jeszcze w tym tygodniu.
- Niestety, wraz z rozpoczęciem prac drogowych gwarantujemy, że tym odcinkiem drogi przez trzy lata będzie się jeździło źle. Będą utrudnienia, ale też zrobimy wszystko, by były one jak najmniej uciążliwe, a ruch odbywał się płynnie. Za to później powinno być już bardzo dobrze. Choć formalnie mówimy o drodze ekspresowej, to jej standard nie będzie odbiegał od autostrady - deklaruje dyrektor Głogowski.
(ał)
Potężne biuro projektowe konsorcjum w budynku po byłej budowlance to niezła gratka dla całego miasta, jak i dla samego właściciela obiektu, czyli starostwa. To jednak również potwierdzenie tezy, którą wielokrotnie podnosiliśmy na łamach TIT, że starostwo miało pomysł na zniszczenie i zlikwidowanie szkoły, ale dalej koncepcji żadnej już nie było. Opowieści o wykorzystaniu budynku na cele edukacyjne były pobożnymi życzeniami i mydleniem oczu. Na szczęście nastąpiło tzw. samorozwiązanie problemu. Przynajmniej na trzy lata. A potem to już zmartwienie innych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (1007) z dnia 5 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator