tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »

NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »
 
Zdarzenia

 Akcja nie pomogła

 

Podczas minionego weekendu Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez ofiar”. Od piątku do niedzieli (6-8 sierpnia) zorganizowano pikniki, pokazy i projekty promujące bezpieczne zachowania komunikacyjne. Na drogi wyjechały wzmożone siły policyjne. Niestety, mimo starań, był to najtragiczniejszy weekend na drogach od początku roku. Na szczęście w powiecie tomaszowskim było spokojnie. Akcja trwa nadal, a jej idea z pewnością jest słuszna.
Podczas trwania eksperymentu na drogach w całym kraju w 308 wypadkach zginęły 44 osoby, 542 zostały ranne. Policjanci zatrzymali aż 1697 nietrzeźwych kierowców. O sytuacji w naszym powiecie piszemy na stronie 4.
Po zakończeniu projektu weekendu padały pytania czy organizowanie takich akcji prewencyjnych jak „Weekend bez ofiar” ma jakiś sens. Organizatorzy twierdzą, że jak najbardziej. Tragiczna sytuacja z ostatnich dni, ukazuje bowiem skalę problemu. Nie pomogły wzmożone patrole policyjne i liczne punkty pomiaru prędkości. Dlatego, zdaniem specjalistów, należy zacząć silniej edukować uczestników ruchu drogowego. Narodowy eksperyment idzie dalej i próbuje zaangażować całe społeczeństwo we wspieraniu i promowaniu bezpiecznych zachowań, a co za tym idzie doprowadzeniu do zmniejszenia liczby wypadków.
Bazą dla akcji jest strona internetowa www.weekendbezofiar.pl. Swoją postawę można również manifestować umieszczając na swoim pojeździe specjalnie przygotowaną naklejkę.
Ponadto poprzez internet można dowiedzieć się o zasadach bezpiecznej jazdy i podróżowania. Filmów i tekstów edukacyjnych jest wiele. Są przystępne i działające na wyobraźnię.
Ale eksperyment ma przede wszystkim wciągać do wspólnego działania. Uczestnicy aukcji mają możliwość informowania się o utrudnieniach na drogach za pomocą strony internetowej i SMS-ów.
To nie wszystko. Organizatorzy zachęcają również do wpływania na zachowania innych kierujących. Są wskazówki, w jaki sposób reagować na zachowania niebezpieczne lub jak zwracać piratowi drogowemu uwagę.
Idee Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa propagowano podczas ostatniego weekendu na piknikach.
W sobotę, 7 sierpnia w Strykowie na autostradzie A2 przeprowadzono ćwiczenia, podczas których wykorzystano ponad 20 pojazdów, które „zderzyły się” w karambolu. W transporcie „rannych” wzięły udział również śmigłowce LPR.
Obecnie do akcji przystąpiło ponad 58 tys. osób. A wszystko po to, by zbudować wielką narodową koalicję dla bezpieczeństwa drogowego. Idea zacna, ale czy Polacy potraktują ją poważnie? Jeżeli nie, to warto przynajmniej skorzystać z przygotowanych materiałów edukacyjnych. Mogą niejednemu z nas uratować życie.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator