tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

JAN MINCER - specjalista ginekolog, położnik, ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Akcja na niby

 
Strażacy, tak jak obiecywali, przyjęli w komendzie pierwszą wycieczkę dzieci. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 mogli nie tylko zajrzeć w każdy kąt strażnicy, ale również obserwować ratowników przy pracy.

Głównym tematem spotkania, które odbyło się w poniedziałek o godz. 10.00 było zachowanie się na oblodzonych zbiornikach wodnych i rzekach. Początkowo planowano przeprowadzić pokaz na stawie starzyckim, ale ze względu na brak odpowiedniej widoczności, działania upozorowano na podwórzu. Najpierw strażacy mówili dzieciom, jak niebezpiecznie jest wchodzić na lód. Potem pokazali, jak należy się zachować, gdyby doszło do niebezpiecznej sytuacji. Gdy zauważymy, że pod kimś załamie się lód, należy przede wszystkim krzyczeć o pomoc. Upewnić się, czy nie ma w pobliżu dorosłego. W razie możliwości jak najszybciej powiadomić o zdarzeniu straż pożarną i postarać się dokładnie wskazać miejsce wypadku. W ostateczności można spróbować samemu działać. Trzeba przy tym pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Nigdy nie należy podchodzić do załamanego lodu. Tonącego można próbować wyciągnąć np. za pomocą związanych szalików czy kurtek. Po prelekcji jeden ze strażaków położył się na śniegu i udawał, że załamał się pod nim lód. Najpierw wyciągnięto go za pomocą rzuconej liny z kołem ratunkowym, później jego kolega w specjalnym skafandrze dostał się do niego używając dwóch drabin. Dzieciom najbardziej podobała się jednak akcja z użyciem niewielkiego pontonu i z udziałem nurka.
Z powodu mrozu dalsze spotkanie i część z ratownictwa medycznego odbyły się już w ciepłym garażu. KP PSP zachęca zorganizowane grupy dzieci do kolejnych odwiedzin.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (1021) z dnia 18 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator