tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »
 
Różności

 "Abraś" przywiózł Rosjan do Spały

 Paweł Abratkiewicz i jego podopieczna,
mistrzyni świata Olga Fatkulina,
przebywają na zgrupowaniu w Spale.


Paweł Abratkiewicz, kiedyś znakomity łyżwiarz (zawodnik KS Pilica i reprezentacji Polski), dzisiaj trener kadry Rosji, przyjechał ze swoimi podopiecznymi do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale. Rosyjscy łyżwiarze przygotowują się do igrzysk w Soczi.
"Abraś" (tak do dzisiaj nazywają go koledzy z toru) był świetnym łyżwiarzem, ale nigdy nie dane mu było stanąć na olimpijskim podium. Trzykrotnie miał ku temu okazję: w 1992 r. w Albertville, w 1998 r. w Nagano i w 2002 r. w Salt Lake City. Najlepiej wypadł na amerykańskich igrzyskach, ale zajął 16. miejsce w biegu na 500 m. To co nie udało mu się jako zawodnikowi, osiągnął w roli trenera. W 2010 r. w Vancouver prowadzone przez niego panczenistki zdobyły brązowy medal w biegu drużynowym. To była największa niespodzianka podczas tych igrzysk w polskiej ekipie. Niespodziewanie po tym sukcesie Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego podziękował mu za współpracę. - To była dla mnie zupełnie niezrozumiała decyzja. Jeszcze bardziej zdziwili się moi koledzy za granicą. Zastanawiali się, dlaczego po tak dużym sukcesie zwalnia się z pracy. Dzisiaj już nie ma to do nikogo żalu- mówi P. Abratkiewicz.
Tomaszowianin, znany i ceniony w środowisku łyżwiarskim na świecie, szybko znalazł sobie nowego pracodawcę. Wspólnie z Holendrem Konstantym Poltavetsem podjął się prowadzenia kadry rosyjskich łyżwiarzy, przygotowujących się do igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 r.
Pod opieką Abratkiewicza znalazły się takie zawodniczki jak Katia Sychowa, Katia Łobyszewa i Olga Fatkulina. Ta ostatnia w marcu tego roku została mistrzynią świata na 1000 metrów i brązową medalistką na 500 m. Na zgrupowanie do Spały przyjechali też Denis Juskow i Iwan Skobriew. - Łyżwiarstwo szybkie w Rosji jest na wyższym poziomie niż w Polsce, również dużo lepiej zorganizowane. Kadra prowadzona jest przez kilku trenerów - mówi "Abraś".
Abratkiewicz, mimo że pracuje w Rosji, często wraca do Tomaszowa, gdzie mieszkają jego żona i dzieci. Syn Kacper ma już za sobą pierwsze kroki na lodzie. Być może pójdzie w ślady ojca.
- Właściwie nigdy się stąd nie wyprowadziłem. Tomaszów to moje miasto. Gdzie mi będzie lepiej. Wykonywana praca pozwala mi często przyjeżdżać do Tomaszowa. Wyjeżdżam z zawodniczkami na zawody, a gdy mam kilka dni wolnego, wracam do rodziny. Teraz ma okazję pobyć trochę dłużej, ale właściwie tylko wieczorami- mówi "Abraś".
Na razie przyjechał na dwa tygodnie, żeby z grupą 13 rosyjskich łyżwiarzy przygotowywać się do igrzysk, które już w lutym przyszłego roku odbędą się w Soczi. -Korzystamy z obiektów spalskiego ośrodka (głównie z kriokomory) i toru wrotkarskiego w Tomaszowie. W Spale są znakomite warunki, wielokrotnie przyjeżdżałem tutaj jako zawodnik. Za kilka miesięcy czeka nas bardzo poważny sprawdzian. Po udanych mistrzostwach świata apetyty w Rosji rosną. Wszyscy liczą, że jako gospodarze igrzysk rosyjscy łyżwiarze będą odnosić sukcesy. Na pewno presja będzie bardzo duża- mówi P. Abratkiewicz.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1195) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator