tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »

Sprzedam Szczeniaki Amstaff ...
czytaj dalej »

WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 „Trakt” z Będkowa

 
Każdy z nas jest dziełem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Odrzucając sztampę, powinniśmy cieszyć się z własnych drobnych dziwactw i stawiać ważne kroki na drodze ku niezależności i pewności siebie. Mateusz Bojanowski

W dobie wszechobecnej telewizji w Będkowie postawiono na sztukę sceniczną. Kilka lat temu Janusz Kowalczyk, pedagog gimnazjalny powołał do życia teatrzyk szkolny „Trakt”. Chciał w ten sposób odciągnąć młodzież od rutynowych zachowań i uatrakcyjnić szkolne życie.
We wrześniu 2007 roku w skład grupy weszło dziesięciu gimnazjalistów. Kiedy rozpoczęły się pierwsze próby, do starszych kolegów dołączyli uczniowie podstawówki, podnosząc poziom integracji szkolnej.
Dzisiejszy skład zespołu tworzą: Agnieszka Łańcuchowska, Mateusz Bojanowski, Aneta Drożdżal, Emilka Szymor, Bartek Kurczyński, Marcin Lenarczyk, Katarzyna Nadaj, Ewelina Wojteczek, Artur Kijewski, Grzegorz Kurczyński, Damian Bartos, Asia Nadaj, Piotr Gostyński, Marcin Hrabski i Agnieszka Jeleniak.
Są pracowici, uczą się tekstów, spotykają na próbach przynajmniej dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Rozwój hamuje brak finansów niezbędnych na zakup lub szycie strojów, tworzenie scenografii oraz pokrywanie kosztów wyjazdów.
Osiągnęli etap rozwoju, w którym pojawiła się potrzeba współpracy z dobrym choreografem, uruchomienia warsztatów teatralnych oraz konieczność pracy nad dykcją. Młodzi wykonawcy zajmują się jednocześnie organizowaniem funduszy na rekwizyty i stroje. Byłoby fajnie, gdyby mogli korzystać z pomieszczenia ze sceną. Mimo kłopotów piętnaścioro młodych aktorów chwali się jednak sukcesami.
- Z moich obserwacji wynika, że praca w grupie stanowi dla nich doskonałą formę spędzania wolnego czasu. Odcina ich od pokus, wpływa korzystnie na hamowanie niezdrowych emocji, podnosi poziom uczuć i współżycia społecznego - wyjaśnia Kowalczyk. - Pozwala nauczycielom i opiekunom łatwiej nawiązywać partnerskie kontakty z młodzieżą.
W 2007 roku grupa występowała podczas uroczystości szkolnych. Ale aspiracje rosły. Zespół postanowił zorganizować „poważne” przedstawienie, proponując nowe rozwiązania artystyczne.
Jesienią 2007 roku gimnazjaliści wystąpili na powiatowym przeglądzie małych form teatralnych Tomaszowskie Teatralia. Jury wysoko oceniło „Balladę o Kopciuszku” w ich wykonaniu. Zajęli drugie miejsce i dostali Srebrną Maskę.
W 2008 roku otrzymali wyróżnienie za „Kiepski numerek” oraz „Pierwszą miłość”. Rok 2009 przyniósł im wyróżnienia na teatraliach w Tomaszowie za „Sąd nad alkoholem” i „W rytmie szkoły”.
Występują prawie na każdej uroczystości organizowanej w szkole, podczas szkolnej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz podczas obchodów gminnego Święta Rodziny. Współpracują również z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym nr 3 w Łodzi, gdzie występują w przeglądzie teatralnym „Anytruk”.
Czterokrotnie brali udział w przygotowaniu spektakli teatralnych w najlepszych teatrach Polski. Próbowali sił w etiudach, organizowanych przez Teatr na Walizkach.
Działalność szkolnego teatru stanowi doskonałą formę porozumienia młodzieży i dorosłych, którzy przychodzą oglądać szkolne spektakle. Poprawia psychikę dzieci. Teatr z muzyką i tańcem to dobry środek na rozładowanie młodzieżowych napięć i uczuć. Zajęcia w grupie wzmagają dyscyplinę, pomagają pokonywać nieśmiałość, uczą pracy w zespole. Taka aktywność daje też uczniom możliwość pogłębiania wiedzy w rozmaitych dziedzinach i poprawia samoocenę.


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (1014) z dnia 24 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator