tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 „Labirynt” kontynuuje

 

Stowarzyszenie Miłośników Architektury i Techniki Militarnej „Labirynt”, które dwa lata temu przyjęło na siebie moralny i fizyczny obowiązek opieki nad zapomnianym cmentarzem wojennym z początków pierwszej wojny światowej, nie zapomniało o obietnicy. Jego członkowie konsekwentnie kontynuują działania w celu przywrócenia temu miejscu godnej postaci wojennej nekropolii.
Obiekt ten powstał w końcu grudnia 1914 roku, spoczywają tu żołnierze polegli w walkach toczonych na linii Pilicy w dniach 24-27 grudnia 1914 r. Walczyła armia niemiecka dowodzona przez gen. Remusa von Woyrscha z siłami rosyjskiego XIV Korpusu. Wśród poległych było wielu Polaków służących w obu armiach. Wszyscy znaleźli wspólną mogiłę na jednym z inowłodzkich wzgórz.
Przez dziesięciolecia budowla cmentarna była na swój sposób monumentalna i przetrwała w takim stanie wiele lat. Jeszcze 40-50 lat temu dokładnie zarysowane były alejki ze schodkami, obwiedzione kamieniami polnymi pojedyncze i zbiorowe mogiły, zaopatrzone w umocowane w głazach żelazne krzyże, główny kurhan z potężnym, drewnianym krzyżem. W latach powojennych raz wykonano kompleksowy remont nekropolii, otaczając ją drewniano-murowanym parkanem. Potem, na kolejne dziesięciolecia, o nekropolii zapomniano. Pamiętali może tylko zbieracze złomu, którzy „zaopiekowali się” żelaznymi krzyżami z mogił.
Dwa lata temu członkowie „Labiryntu” postanowili, że przywrócą to miejsce ludzkiej pamięci. Wykonali w społecznym czynie ogromną robotę, wyrywając z zarośli, chaszczy i krzewów główny kurhan cmentarza i jego otoczenie. Mogły się odbyć rocznicowe uroczystości.
Labiryntowcy nie poprzestali na tamtych działaniach. - 8 maja spotkaliśmy się tam w celu ponownego uporządkowania głównego kurhanu, ale także w celu umieszczenia w jego obrębie, przy pojedynczych mogiłach, brzozowych krzyży. Chcemy przywrócić pamięć o tym miejscu, o pochowanych tam ludziach - mówi Kamil Solarek z „Labiryntu”. - Mamy nadzieję, że z początkiem roku 2011 uda się nam razem z gminą Inowłódz pozyskać środki finansowe od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na odnowienie całego cmentarza.
Tymczasem brzozowe krzyże wykonali Radosław Politański oraz Mirosław Gawot.
Solarek dodaje, że idąc śladem naszych publikacji na ten temat, zwrócił się z zapytaniem do Rady OPWiM i po przedstawieniu inicjatywy i dotychczasowych dokonań uzyskał odpowiedź, że jak najbardziej można się starać o środki finansowe na odnowienie cmentarza. Z takim wnioskiem musi jednak wystąpić gmina Inowłódz do Urzędu Wojewódzkiego. Środki są przyznawane co roku, w pierwszym kwartale, więc niestety możemy liczyć na nie dopiero na początku roku 2011.
Mimo naszych podpowiedzi gmina nie kwapiła się ze staraniami o dostępne środki. W przyszłym roku będzie już działało, po wyborach, nowe gminne kierownictwo, któremu, miejmy nadzieję, lokalny patriotyzm bardziej będzie leżał na sercu.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator