tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Żniwne obchody w Ujeździe

 


Rolnicy gminy Ujazd świętowali dożynki 2 września. Na doroczną imprezę zaprosili delegacje Białorusi, Słowenii i Mołdowy oraz burmistrza Ujazdu w województwie opolskim. Imprezę prowadzili Katarzyna Bernacka-Rutkowska z Jarosławem Cielebonem, a goście rozeszli się do domów dopiero po północy.
Mszę dziękczynną odprawił ksiądz kanonik Józef Świerczyński. Rolnicy złożyli na ołtarzu bochen chleba i kosz wypełniony warzywami i owocami z tegorocznych zbiorów. Po nabożeństwie korowód dożynkowy, poprzedzany orkiestrą OSP z Łaznowa, pomaszerował ulicą Kościelną, przez plac Wolności, plac Kościuszki i ulicą Parkową na dziedziniec pałacowy.
Teren dawnej posiadłości hrabiostwa Ostrowskich, obecni właściciele Grażyna i Stanisław Najderowie, od lat udostępniają mieszkańcom gminy na organizowanie dożynkowych uroczystości. Tam starostowie dożynek, Renata Świderek z Olszowej i Grzegorz Wilkowski z Ciosen, wręczyli wójtowi Włodzimierzowi Goździkowi bochen chleba z tegorocznej mąki.
- Ten piękny pachnący chleb podzielę sprawiedliwie, jak na gospodarza przystało. Spotykamy się od lat, by godnie czcić trud rolnika, który w ciężkich czasach nie tylko żywi, lecz i broni. Bawmy się i wspominajmy rolnicze święto do przyszłego roku - mówił wójt Włodzimierz Goździk.
Pokaz ludowych obyczajów dały grupy wieńcowe kół gospodyń wiejskich z całej gminy. Wręczały notablom wieńce i kosze wykonane z tegorocznych zbiorów.
Wójt Włodzimierz Goździk otrzymał wieniec od mieszkańców Sangrodza, a kosz ze zbiorami od Niewiadowa i Łomin. Ksiądz Świerczyński od mieszkańców Osiedla Niewiadów, Tadeusz Kał, burmistrz miasta Ujazd (woj. opolskie) od Skrzynek i Ojrzanowa, przewodniczący RG od Wólki Krzykowskiej i Maksymowa, Grażyna i Stanisław Najderowie od Wykna i Zaosia, od Stasiolasu i Józefina kosz z owocami i warzywami dostał Jan Goliński, radny powiatu. Sołectwa Buków i Ciosny przekazały dary dożynkowe Markowi Bieleckiemu, dyrektorowi Euroboksu, wójt Inowłodza Zenon Chojnacki otrzymał dar od Przesiadłowa, Dębniak przygotował kosz dożynkowy dla pracowników Urzędu Gminy w Ujeździe, Bielina produkty rolne dla dyrektora Andrzeja Budzyńskiego, Olszowa dla zespołu ludowego Skrzynkowianki.
Łucy Babki pod kierunkiem Jadwigi Kolasińskiej pokazały scenkę obyczajową, zatytułowaną ?Jak to u młynarza bywało??, odkrywając zapominane wartości umiłowania ziemi, szacunek dla pracy i chleba, dziękczynienie za zebrane plony oraz radość ludzi kończących żniwa. W prezentacji udział wzięły również Skrzynkowianki, zespół pieśni i tańca Lubochnianie oraz dziecięcy zespół taneczny ze szkoły w Niewiadowie.
Część artystyczna trwała wiele godzin. Gwiazdą wieczoru była cygańska grupa Don Wasyla, którą przyszło obejrzeć około 2 tysięcy ludzi. Część rozrywkową sponsorowali Grażyna i Stanisław Najderowie.
Przygotowano program i koncert dla dzieci, które mogły również korzystać z rozstawionych wokół pałacu zjeżdżalni, ściany wspinaczkowej i dmuchanego zamku.
Dla dorosłych zagrały kapela disco polo Toples i zespół reggae TrzeciRastaMalaysia. Imprezę dopełniły wystawy przygotowane przez delegacje sołectw i zakładów związanych z gminą Ujazd.
Chętni mogli korzystać z poczęstunku przygotowanego przez delegacje poszczególnych sołectw. Były również ogródki piwne z potrawami z grilla.
Dożynkową imprezę przygotowała grupa społeczników, koła gospodyń wiejskich, artyści ludowi oraz zespoły i personel z gminnych ośrodków kultury w Ciosnach i Niewiadowie pod kierunkiem Jadwigi Kolasińskiej i Katarzyny Rutkowskiej-Bernackiej. Wspierali ich pracownicy UG, strażacy i dziesiątki wolontariuszy.
W niedzielnej uroczystość wzięło udział ponad dwa tysiące mieszkańców i zaproszonych gości. Wójt wraz z przewodniczącym Rady Gminy dziękują sponsorom za wsparcie. Dożynki w Gminie Ujazd były w tym roku dofinansowane również z pozyskanych dotacji zewnętrznych.

***
Starostami dożynek w Ujeździe wybrano w tym roku
Renatę Świderek z Olszowej i Grzegorza Wilkowskiego z Ciosen.

Starościna z mężem Krzysztofem prowadzą od 6 lat dobrze zmechanizowane, 32-hektarowe gospodarstwo w Olszowej. Przejęli je od rodziców i stale modernizują. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego, ich stado liczy 50 zwierząt, w tym 30 krów mlecznych. Każda krowa daje rocznie około 7 tysięcy litrów mleka. Stawiają na dalszy rozwój gospodarki, gdyż widzą, że trójka ich dzieci interesuje się hodowlą.
Starosta, rolnik i społecznik, gospodaruje na 20 hektarach we wsi Ciosny. Wspiera go żona i dwie dorosłe córki. Rodzina specjalizuje się w hodowli koni zimnokrwistych i rasy śląskiej, dochowali się tabunu liczącego 26 sztuk. Wilkowski prowadzi też własną działalność gospodarczą, produkuje i handluje materiałami budowlanymi, dając pracę kilku mieszkańcom gminy. Jest radnym od trzech kadencji.Renata Świderek i Grzegorz Wilkowski - starostowie dożynek.Wójt Włodzimierz Goździk odbiera bochen chleba.


Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (1155) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator