tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

KARDIOLOG dziecięcy prof. doc. dr hab. med. JERZY ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

  Nowoczesność w laboratorium

 
W tomaszowskim szpitalu

W środę (29 czerwca) otwarte zostało Medyczne Laboratorium Diagnostyczne. Po dwudziestu latach nieobecności wróciła bakteriologia. Teraz nasz szpital jest prawie całkowicie samowystarczalny.
Wykonawcą zadania ?Projekt i wykonawstwo - modernizacja i remont pomieszczeń przeznaczonych na medyczne laboratorium diagnostyczne w Tomaszowskim Centrum Zdrowia? został Zakład Ogólnobudowlany Marbudex ze Skierniewic, który wygrał przetarg. Zaoferował cenę 1,037 mln zł. Zadanie później rozszerzono o dodatkowe pomieszczenia centrum oraz na dostosowanie klatki schodowej i części niskiego parteru do celów ewakuacyjnych. Był dodatkowy przetarg, który także wygrał Marbudex. Koszt wzrósł o blisko 430.000 zł.
W trakcie robót ogłoszono kolejne przetargi na dostawę mebli laboratoryjnych oraz wyposażenia, aparatury i urządzeń medycznych.
W ubiegłym tygodniu roboty dobiegły końca. Obiekt został dopuszczony do użytku przez wszystkie inspekcje. Spełnia obecnie standardy unijne. W końcu tygodnia laboratorium przeprowadziło się do nowych pomieszczeń, a w minioną środę odbyło się jego uroczyste otwarcie. W krótkim spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu ze starostą Piotrem Kagankiewiczem na czele, członkowie rady nadzorczej TCZ i kierownictwo szpitala. Po przecięciu symbolicznej wstęgi zebrani mieli okazję zwiedzić Medyczne Laboratorium Diagnostyczne.
- Mamy teraz bardzo nowoczesne laboratorium, w którym możemy wykonać wszystkie potrzebne badania - mówi Jan Krakowiak, prezes zarządu TCZ. - Największy powód do dumy to powrót po dwudziestoletniej nieobecności bakteriologii. Już nie jesteśmy od nikogo zależni. Wszystko robimy we własnym zakresie.
Starosta Kagankiewicz przypomniał początki spółki Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Ścierały się wtedy różne koncepcje prowadzenia laboratorium. Najdalej idącym pomysłem była likwidacja laboratorium szpitalnego i kupowanie usług na zewnątrz. Stanęło jednak na tym, że szpital musi mieć własne i to bardzo nowoczesne laboratorium. Dlatego podjęto decyzję o rozpoczęciu tej kosztowanej inwestycji. Prace budowlane kosztowały blisko 1,6 mln zł, a do tego dochodzi wyposażenie za ponad pół miliona złotych.
- Poza bakteriologią mamy hematologię, chemię kliniczną, immunochemię, serologię transfuzyjną i, oczywiście, analitykę ogólną - mówi Iwona Szwemberg, kierowniczka Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej. - Urządzenia i aparaturę mamy bardzo nowoczesne. Nowe wyposażenie bakteriologii niebawem będzie działać, a większość innego sprzętu nie kupujemy, lecz dzierżawimy. W obecnych czasach urządzenia szybko się starzeją, dlatego po góra trzech latach trzeba sięgać po nowocześniejsze, dlatego wykonujemy badania na wysokim poziomie.
Równolegle w szpitalu prowadzony był inny poważny remont. Przetarg na adaptację pomieszczeń pracowni RTG na gabinety RTG i mammografii wygrała firma Arch-Bud Anny Hajdery z Tomaszowa. Koszt 199.322,28 zł. Roboty zostały zakończone. Teraz zarówno ludzie, jak i sprzęt pracują w komfortowych warunkach, nawet z klimatyzacją jak na XXI wiek przystało.
Były też ogłoszone przetargi na dostawę i montaż nowego, kompletnego aparatu RTG oraz na dostawę echokardiografu oraz ultrasonografu. Dwa ultrasonografy z dopplerem przyjechały do szpitala właśnie w środę. Mogą otrzymać imiona Piotr i Paweł. Kogo mają uczcić, można się domyśleć.


(poż)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (1093) z dnia 1 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator