tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »

KARDIOLOG dziecięcy prof. doc. dr hab. med. JERZY ...
czytaj dalej »
 
Teren

  Budziszewice swoim bohaterom

 
Należy pamiętać o przeszłości, pielęgnować najcenniejszy dorobek historii oraz nauki z niej płynące. Korzystać z przekazywanej wiedzy, która powinna chronić Polaków przed powielaniem błędów popełnionych przez przodków? Józef PiłsudskiUroczystości w Budziszewicach.3 lipca w Budziszewicach odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna poświęcona bohaterskim mieszkańcom gminy, walczącym z okupantem w siłach zbrojnych podziemia polskiego II wojny światowej. Spotkanie pokoleń zbiegło się z wydaniem książki pt. ?Ocalić od zapomnienia. Wybitni obywatele gminy Budziszewice?. Książka przedstawia historię miejscowego lekarza, Kazimierza Piechowiaka i ludzi z czasów wojny, którzy ją tworzyli nie szczędząc krwi i życia.
Ceremonię oglądała liczna grupa mieszkańców wsi, wójt Marian Holak, starosta Piotr Kagankiewicz, przewodniczący samorządu Piotr Jagiełło z radnymi, pracownicy Urzędu Gminy, Daniela Ważbińska-Nowak, autorka książki i wielu zaproszonych gości.
Obchody poprzedziła msza w miejscowym kościele celebrowana przez proboszcza, ks. Stanisława Kołodziejskiego. Nabożeństwo odprawiono w intencji dra Piechowiaka i weteranów AK walczących z okupantem hitlerowskim na terenie gminy. Po mszy wszyscy przeszli na cmentarz, gdzie dokonała się patriotyczna część ceremonii. Przy grobie porucznika Piechowiaka wartę honorową zaciągnęli żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziszewicach.
- Dziękuję wszystkim za to, że znaleźli czas i ochotę, aby oddać hołd bohaterom II wojny światowej. Na podwalinach historii przez nich tworzonej budujemy dzisiaj tożsamość naszej gminy - mówił wójt Holak. - Trzeba pamiętać, że nie przestraszył ich terror okupanta. Poświęcili zdrowie i życie dla dużej i małej ojczyzny, pamiętając, że jej dobro jest celem najwyższym. Cześć ich pamięci.
W części oficjalnej wystąpił mjr Lucjan Muszyński, prezentując biografię Kazimierza Piechowiaka. Lekarz został uznany za bohatera narodowego za dokonania wojenne przeciwko okupantowi. Wspierali go wówczas miejscowi żołnierze Armii Krajowej: Władysław Mistygacz, ps. ?Kier? - dowódca placówki ZWZ AK w Budziszewicach, Józef Jasek, ps. ?Jaczak?, Henryk Wirgiliusz Sikorski, ps. ?Kędzierzawy? - kurier Komendy Głównej AK, Lucjan Lewiński, ps. ?Lew? - powstaniec warszawski, Władysław Gontarek, ps. ?Jaskółka? - kurier AK placówki w Budziszewicach, Zygmunt Milewski - przedwojenny sierżant WP, Jadwiga Zagajewska - łączniczka i powstaniec warszawski, Stanisław Zrobek - podchorąży WP, Jan Stanisławski - syn gajowego, Józef Kowalczyk ze wsi Subiny, Stanisław Olczyk - syn gajowego i Józef Kowalczyk z Budziszewic.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów na grobie Piechowiaka. Odczytano również list Anny Piechowiak-Sałudy, córki nieżyjącego patrioty, która nie mogła przybyć na uroczystość.


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (1096) z dnia 22 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator