tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

  W Tomaszowie będzie jak w Skandynawii?

 
Prawdopodobnie już niedługo na terenie miasta i okolic rozstawione zostaną stałe punkty kontrolne stosowane w biegach na orientację. Korzystać z nich będą mogli nie tylko sportowcy, ale przede wszystkim aktywnie wypoczywający tomaszowianie i turyści. Pomysłodawcy projektu chcą podnieść go do rangi produktu turystycznego. Pomysł bardzo spodobał się władzom miasta, ale nie tylko...

Kiedy w ubiegłym roku w kwietniu grupa tomaszowskich weteranów biegów na orientację postanowiła pomóc w organizacji pierwszej od wielu lat tego typu imprezy w parku miejskim, nikt nie spodziewał się, że przyciągnie ona aż tylu chętnych. W kilku kategoriach wystartowało ponad 700 osób. Początkowo organizatorzy myśleli, że będzie to jednorazowe zainteresowanie. Mylili się, na kolejne biegi stawiało się równie dużo dzieci i dorosłych. Propagatorzy tego sportu, jak również zawodnicy licencjonowani z Łodzi i innych miast nie mogą uwierzyć w to, co dzieje się w Tomaszowie.
Tymczasem już dwa biegi, mikołajkowy i ?ekologiczny? zdążyły się wpisać w plan stałych, rocznych imprez miasta. Organizowane są również dodatkowe. Być może na wiosnę w Tomaszowie rozegrane zostaną drużynowe Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację. Ma wziąć w nich udział nawet 700 zawodników. Oczywiście impreza rozszerzona będzie o biegi amatorskie.
Propagatorzy tej dyscypliny chcą jednak iść dalej.
- Pomysł dojrzał, gdy zdaliśmy sobie sprawę z tego, ilu mieszkańców chodzi po lasach na spacery i jak bardzo popularny jest u nas nordic walking - mówi Wojciech Magiera, weteran biegów na orientację. - Większość z nich chodzi bez celu, dlatego postanowiliśmy, że możemy im urozmaicić spacery i podsunąć kilka celów w interesujących i pięknych miejscach.
W ten sposób powstał projekt umieszczenia w Tomaszowie i okolicach stałych punktów, tzw. lampionów, wykorzystywanych do biegów na orientację. Niebawem trafi on do władz miasta, które już wcześniej przeznaczało pieniądze na tworzenie map. Pomysł zakłada, że trasy mogłyby być wypromowane jako produkt turystyczny ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Nie są to wielkie pieniądze. Prace związane z dostosowaniem tras kosztowałyby około 20 tys. złotych, ale jak twierdzą wtajemniczeni, przy dobrej woli różnych instytucji wiele prac można wykonać bez zaangażowania finansowego. Pomysł spodobał się w magistracie, wstępne pozwolenie na korzystanie ze swoich terenów wyrazili przedstawiciele Lasów Państwowych.
Okazało się, że takie rozwiązanie zostało już zastosowane w okolicach Spały. Tomaszowscy propagatorzy biegów na orientację posiadają dokładne mapy parku miejskiego, Skansenu Rzeki Pilicy, okolic Rezerwatu Niebieskie Źródła, Brzustówki, terenów leśnych położonych między grotami nagórzyckimi a Tomaszowem, a także okolic Lubochenki. Ośrodek Sportu i Rekreacji ma również mapę nadpilickiej przystani. Pomysłodawcy przypominają również, że Łódzki Okręgowy Związek Biegu na Orientację posiada mapy terenów nad Zalewem Sulejowskim oraz Spały i jej okolic, można by było porozmawiać o sposobie ich udostępnienia. Tyle map na początek to bardzo dużo. Na czym polegałaby zabawa?
Z tras korzystać mogliby nie tylko biegacze, a zaliczać punkty kontrolne mogą spacerowicze lub turyści. Pierwsze 25 punktów można usytuować w okolicach Rezerwatu Niebieskie Źródła. To prosty teren leśny, ograniczony drogami i Pilicą, nie ma więc mowy, by się zgubić. Ponadto bardzo dużo mieszkańców spaceruje i biega w tej części miasta. Jeszcze nie ustalono, kto miałby powielać mapy - czy samo miasto, czy do projektu włączeni byliby reklamodawcy. Nie powinno być z tym jednak problemu, tym bardziej, że koszt druku jednej jest wręcz śmieszny. Można by było ją kupić w wielu punktach w mieście. Na mapie naniesione będą punkty kontrolne i instrukcja obsługi. Dołączona do niej będzie również karta do potwierdzania zaliczeń.
Od posiadacza mapy będzie zależało, które punkty i w jakiej kolejności będzie zaliczał. W praktyce będzie poszukiwał drewnianych palików o wysokości 1-1,2 metra z wymalowanym na szczycie biało-pomarańczowym emblematem i kodem punktu. Na słupku umieszczony będzie także perforator, za pomocą którego potwierdzimy zaliczenie na karcie potwierdzającej. Sposobów dobrania trasy będzie więc wiele.
- By jeszcze bardziej rozpropagować zabawę, można wprowadzić odznaki brązowe, srebrne i złote, które przyznawane byłyby po okazaniu karty ze wszystkimi zaliczeniami - mówi Wojciech Magiera. - Można by było je na przykład odebrać w Urzędzie Miasta, Skansenie Rzeki Pilicy lub w grotach nagórzyckich.
Szczegóły są jeszcze do uzgodnienia. Ważne jednak, że taki pomysł się pojawił, bo powinien się wielu mieszkańcom spodobać. Gdy okaże się, że jest zainteresowanie taką rozrywką, będzie można ustawiać na innych terenach kolejne punkty kontrole. Powstałe w ten sposób szlaki będą nie tylko wspaniałą okazją do wypoczynku czy treningu, ale również do promocji miasta. To dobry sposób na pochwalenie się krajobrazami czy perełkami przyrodniczymi i architektonicznymi naszego regionu. W przyszłości można pomyśleć o utworzeniu takich tras na terenie miasta. Mapy mogłyby przyjąć formę przewodnika historycznego.
Podobny projekt, z udziałem środków zewnętrznych, został przeprowadzony na przykład w powiecie wieruszowskim. Pomysł zaliczania ?lampionów? spodobał się i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W Tomaszowie decyzje powinny zapaść do końca roku.
Warto zaznaczyć, że biegi i spacery na orientację są bardzo modne wśród Skandynawów, a od nich można się uczyć sposobów zdrowego wypoczynku i propagowania walorów przyrodniczych.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (1093) z dnia 1 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator