tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
JAN MINCER - specjalista ginekolog, położnik, ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

  Będziemy mieć boisko z certyfikatem FIFA?

 
Boisko na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Nowowiejskiej już wkrótce ma szansę stać się najładniejszym i najnowocześniejszym w Tomaszowie. Władze miasta ogłosiły właśnie przetarg na jego przebudowę. Wszystko wskazuje na to, że standardem przewyższy boisko na stadionie Lechii.

Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć w pierwszym terminie, to prace przy przebudowie zniszczonego (bocznego) boiska przy ul. Nowowiejskiej powinny rozpocząć się jeszcze pod koniec sierpnia lub na początku września. Obecnie jest ono w fatalnym stanie i nie nadaje się nawet do prowadzenia na nim treningów młodych adeptów sztuki piłkarskiej. Trawiasta nawierzchnia przeistoczyła się już dawno w klepisko, na którym w czasie upałów grający wzniecają tumany kurzu, a po deszczu zamienia się ono w grzęzawisko.
Po przebudowie płyta boiska o wymiarach 68x105 m wyłożona ma zostać sztuczną trawą z wypełnieniem piaskowo-gumowym (z podbudową, odwodnieniem i instalacją do polewania składającą się z czterech podziemnych hydrantów ogrodowych) i otoczona trzymetrowym pasem autowym (wybiegiem) o takiej samej nawierzchni. Wokół niego ułożony ma być metrowej szerokości chodnik z kostki brukowej. Przy bocznych liniach boiska, poza dwiema pełnowymiarowymi bramkami, zainstalowane zostaną cztery mniejsze dla drużyn młodzieżowych. Zaplanowano też zainstalowanie dwóch piłkochwytów oraz budowę kabin dla zawodników rezerwowych i sędziów. Kibice doczekają się żelbetowej trybuny na 896 miejsc (podzielonej na siedem sektorów), która ma stanąć na znajdującej się obok boiska skarpie. Siedziska mają być wykonane z materiałów, które będą odporne na akty wandalizmu. Stare ogrodzenie wokół boiska zostanie zastąpione nowym, a ono samo zyska oświetlenie. Trzy wejścia na teren nowego obiektu zaplanowano od ul. Browarnej.
Ciekawostką jest fakt, że inwestor założył uzyskanie dla przebudowanego boiska przy ul. Nowowiejskiej certyfikatu FIFA Star 2, co wcale nie jest takie proste. Certyfikaty przyznawane są przez FIFA od 2004 roku (w ramach realizowanego od 2001 roku programu ?Quality Concept for Artificial Turf?) w dwóch standardach - FIFA Star 1 i, bardziej restrykcyjnym, FIFA Star 2. Początkowo dotyczyły one tylko wymagań, jakie powinna spełniać wyczynowa syntetyczna nawierzchnia piłkarska. Obecnie sprawdzane jest wykonanie całego boiska. Certyfikat FIFA Star 1 rekomenduje się dla boisk treningowych (zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów) oraz dla boisk komunalnych, czyli ogólnodostępnych, a certyfikat FIFA Star 2 dla obiektów profesjonalnych, które użytkowane są głównie przez kluby piłkarskie. Na koniec ubiegłego roku boisk z certyfikatem FIFA Star 2 w całej Polsce było zaledwie kilka. Procedura certyfikacji jest skomplikowana i obejmuje m.in. badanie próbek trawy w warunkach laboratoryjnych (w laboratoriach wyznaczonych przez FIFA) oraz sprawdzenie gotowego boiska przez specjalną komisję. Bardzo ostre wymagania dotyczą np. podstawowych parametrów sztucznej nawierzchni, takich jak kąt odbicia piłki, toczenie piłki, odkształcenia pionowe trawy, absorpcja siły upadku czy otarcia skóry zawodnika. Certyfikat FIFA Star 2 wydawany jest na 12 miesięcy (FIFA 1 na trzy lata). Po tym okresie certyfikację obiektu należy powtórzyć. Na boiskach z certyfikatem FIFA Star 2 można rozgrywać mecze międzypaństwowe takiej rangi jak np. Liga Mistrzów czy mistrzostwa Europy czy świata. Uzyskaniem certyfikatu miasto obarczyło przyszłego wykonawcę. Pytanie tylko, czy w tej sytuacji nie odstraszy to potencjalnych oferentów. Certyfikowanie boiska będzie wymagało np. zamówienia sztucznej trawy u producenta, którego produkt jest autoryzowany przez FIFA, a to duże ograniczenie dla wykonawcy. Inwestycja już została rozłożona na dwa lata. Jeśli przetarg nie zostanie pomyślnie rozstrzygnięty w pierwszym terminie, piłkarze mogą na nie nie wejść przed kolejnymi wakacjami, jak to jest planowane.
Oferty na przebudowę boiska przy ul. Nowowiejskiej przyjmowane będą w Urzędzie Miasta do 11 lipca. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 30 czerwca 2012 roku. Inwestycja ma być dofinansowana środkami unijnymi.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (1093) z dnia 1 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator